W co gra twoje dziecko?

0
122

Odkąd komputery stały się powszechnie dostępne zaczęto wykorzystywać je także do celów rozrywkowych. Gry stały się powszechną forma spędzania wolnego czasu. Szybko także pojawił się problem komputerowych uzależnień.

1. Gry i programy dla dzieci

Na prawidłowy rozwój dziecka ma wpływ wiele czynników, dlatego należy przyjrzeć się grom komputerowym i ich wpływowi na rozwój. Pierwsze gry komputerowe powstały w latach 60. W miarę, jak rozwijała się technologia gry stawały się coraz bardziej atrakcyjne pod względem fabuły, grafiki i dźwięku. Początkowo gry komputerowe skierowane były głównie do chłopców, obecnie istnieje wiele gier, które przeznaczone są dla dziewcząt.

2. Akcesoria

Komputery powiązane są także z licznymi akcesoriami, które są bardzo chętnie kupowane. Do ulubionej gry wyścigowej można kupić kierownicę z hamulcem, sprzęgłem i gazem. Oprócz tego niedawno pojawiły się nowe konsole, które posiadają bezprzewodowe kontrolery wskazujące i wykrywające ruch w trzech wymiarach. Coraz częściej kupowane są także myszki, klawiatury i głośniki, które są wykonane w nietypowy i niestandardowy sposób, często bardziej wygodne i miłe dla oka. Im bardziej wzorzyste i odstające od normy, tym oczywiście droższe i chętniej kupowane.

3. Popularność gier

Tym, co decyduje o popularności tej formy rozrywki jest silne oddziaływanie na emocje. Gracz bardzo angażuje się w losy swojego bohatera. Wiele gier zaczyna się od tego, że trzeba stworzyć swoją postać. Bardzo zacieśnia to więzy dziecka ze swoim bohaterem, z którym często się utożsamia. Bardzo ważne jest, aby kontrolować, czy gra jest odpowiednia dla danego wieku oraz czy pociechy nie uzależniają się od zabawy przed monitorem. Treści niektórych gier angażują gracza w akty przemocy. Jedynie bardzo mały odsetek wszystkich gier nie zawiera scen przemocy. Sondaże ukazują, że takie gry są najpopularniejsze.

4. Programy edukacyjne

Warto jednak pamiętać, że istnieje wiele programów i gier edukacyjnych. Można nimi z powodzeniem zastąpić popularne „strzelanki” i mieć pewność, że dziecko dobrze wykorzystuje czas spędzony przed monitorem. Takie połączenie przyjemnego z pożytecznym sprawi, że dzieci będą mogły uczyć się poprzez zabawę. Programy takie mogą stanowić uzupełnienie tradycyjnych podręczników do nauki przedmiotów szkolnych. Mogą także rozwijać zainteresowania dziecka oraz stwarzać okazję do włączenia innych domowników do multimedialnej rozrywki. Wspólne poszukiwania odpowiedzi na nurtujące pytania jest wspaniałą zabawą, która sprytnie przemyca edukacyjne treści.