Muzyka i jej tajemnice – wywiad z Arturem Sychowskim – Olga Radwiłłowicz

0
199

Muzyka i jej tajemnice – wywiad z Arturem Sychowskim – Olga Radwiłłowicz
Artur Sychowski
Muzyka lekiem na stan samopoczucia

Olga

Każdy z nas wie, że muzyka służy do słuchania dla… przyjemności. Nic także odkrywczego w tym, że słuchanie muzyki potrafi wywołać różne stany emocjonalne i przeżycia. Najczęściej włączamy muzykę do odsłuchania taką na którą mamy w danej chwili ochotę i delektujemy się nią podobnie jak podjadanymi smakołykami kuchennymi. W ten sposób raz na dany czas wsłuchujemy się w przyjemne melodie,
by zaspokoić swoją zachciankę muzyczną.

Idąc tym tropem można śmiało stwierdzić, że muzyka ma funkcję „terapeutyczną”. Zaspokaja naszą potrzebę rozrywki, poprawia samopoczucie, uwalnia od napięć. Z innej strony wiele osób wierzy, że słuchanie na przykład muzyki klasycznej wpływa na koncentracje, inteligencję czy wyniki w nauce. Dziś badania na ten temat nie potwierdzają do końca, tego że muzyka ma bezpośredni wpływ na efekty pracy mózgu. Dlatego, w tym wpisie głównie dowiesz się od polskiego kompozytora dlaczego muzyka ma znaczenie w kontekście relaksu. Jaki rodzaj muzyki słuchać by odczuć efekt głębokiego relaksu, ukojenia czy poprawienia nastroju. Dlaczego uznaje się muzykę jako formę uzdrawiania, a nie sztuki. Czym różni się muzyka grana prosto z serca od muzyki odtwarzanej ?
Rodzaje muzyki

Artur Sychowski

Artur

Muzyka jest również formą terapii i bardzo relaksuje. Ma działanie na nas budujące jak i również destruktywne, dlatego istotnie jest, jakiej muzyki słuchamy. W naszym życiu możemy zauważyć wiele przeciwieństw, które ukazują jedność. To właśnie ona sama w sobie jest narzędziem, dopiero my, jako jej “odbiorniki” możemy w naszym własnym języku zinterpretować na swój indywidualny sposób.

Słuchanie muzyki tonalnej, uporządkowanej, harmonicznej, przewidywalnej, bliskiej dźwiękom znanym w naszej kulturze zachodniej uspokaja i harmonizuje większość ludzi zachodu. Natomiast muzyka atonalna jako druga strona – nieuporządkowana, zdeharmonizowana, poszukująca nowych rozwiązań to zbiór przypadkowych losowych dźwięków. Jest ciekawa, zaskakująca i może powodować impulsywność
i agresję. Nie uspokaja człowieka.

Olga

Rozumiem, że w naszym kręgu kulturowym bardziej uspokajający wpływ będzie miała muzyka harmoniczna. Ten drugi rodzaj ma raczej wydźwięk niepozytywny. Czy to oznacza, że jeden od drugiego jest lepszy lub gorszy?

Artur

Żadna z nich nie jest ani dobra, ani zła. To jest jakby opowiedzieć o Jin i Jang. Oba ekstrema są jednością i całkowicie oddają obraz muzyki. Bez dwóch dopełniających się przeciwieństw nie mogła by po prostu istnieć. Zatem, kiedy mamy wybierać muzykę w celu poczucia harmonii, relaksu, medytacji wybierzmy muzykę uczuć, bo jest najbliższa naszym słowiańskim sercom i powoduje wiele pozytywnych emocji. Muzyka filmowa jest nacechowana pięknymi lirycznymi melodiami, które ubogacą nasze ciało o emocjonalne przeżycie. Muzyka klasyczna aktywizuje i harmonizuje pracę półkul mózgowych.
Wpływ muzyki na nasz organizm

Olga

Powiedz, jak muzyka może wpłynąć na człowieka?

Artur SychowskiArtur

Jako ludzie jesteśmy zaprogramowani kulturowo poprzez środowisko w którym się obracamy, trendy, wszech obecnie panującą modę i normy kulturowe. Pobieramy większość od zewnętrznego świata. Jednak czasem zapominamy o sobie. A my jesteśmy skonstruowani w większości z… wody!

Istnieją badania na to, że woda ma pamięć i tak też muzyka wpływa na strukturę wody,
bo porządkuje w dany sposób otoczenie. Jednocześnie w wyniku obserwacji zauważyć można, że woda zmienia swoją strukturę np. Badania Masaru Emoto: [15:00-21:42]. https://www.youtube.com/watch?v=6PhnDviC4lE [wg badacza muzyka jest formą uzdrawiania niż sztuką.]

Jak na wodę informacja wibracyjna ma wpływ, tak podobnie dźwięk jest informacją wpływającą na nas. A przecież my składamy się w (około) 70% z niej. Muzyka jest wibracją, jeśli wystawimy wodę na działanie muzyki jej krystaliczna struktura się zmieni w niezwykle oszołamiające i dostosowane kształty. Woda słucha muzyki. Jest to absolutny przełom
i dowodzi na to, że należy być świadomym, że właśnie śpiew, słuchanie muzyki ma przeogromny wpływ na nas samych i na nasze otoczenie, również niefizyczne!
Intencja twórcy

Olga

Fascynujące. Jaki element ważny jest, żeby uzyskać pozytywne oddziaływanie?

Artur Sychowski

Artur

Tutaj dodatkowo warto zbadać intencję z jaką dana muzyka powstała, co autor miał na myśli, co chciał przekazać. Muzyka może wyzwalać wiele emocji, miłości, poczucia odprężenia, szczęścia czy otwierać serca, ale także wzbudzać negatywne odczucia. Muzyka to rodzaj informacji, przekazu. Zwróćmy uwagę na to czego słuchamy, czy faktycznie chcemy i zgadzamy się na to co autor utwór nam przekazuje w formie złożonych dźwięków, a może jesteśmy obojętni… ?